Kthehu ne hyrje te faqes Kitabu Teuhid - Libri i Teuhidit

Libri i Njėsimit: Ēdo musliman duhet tė dijė fare mirė se rruga e vetme drejt shpėtimit ėshtė ndjekja dhe zbatimi i Teuhidit, Njėsimit tė All-llahut, nė tė gjitha aspektet e jetės

Kitab et-Teuhid, libri i njėsimit tė Allahut.

Parathėnia e autorit Dr. Salih El-Feuzan

Falenderimet i takojnė vetėm Allahut, Zotit tė botėrave. Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi Profetin Muhamed, mbi familjen dhe shokėt e Tij.

S'ka dyshim se Akidja Islame apo Besimi Islam zė vendin kryesor ndėrmjet dijeve tė tjera islame, ndaj dhe detyra e ēdo muslimani ėshtė qė t'i kushtojė vėmendjen mė tė madhe mėsimit dhe zbatimit nė praktikė tė kėsaj dijeje, nė mėnyrė qė tė gjitha punėt e kryera prej tij tė jenė tė sakta e tė pranuara nga Allahu.

Dalja nė skenė, nė kohėn e sotme, e shumė grupeve tė humbura dhe rrymave te gabuara, si p.sh. rrymat ateiste, rrymat qė ftojnė nė adhurimin e varreve, rrymat qė ftojnė nė pėrhapjen e bidateve etj, bėn tė domosdoshme pajisjen e tė gjithė muslimanėve me armėn e Akides sė saktė Islame duke u mbėshtetur nė argumentet e Kuranit dhe Sunetit si dhe nė veprat e shokėve tė Profetit (paqja qoftė mbi tė) dhe ndjekėsve tė tyre.

Fjala Teuhid thuhet "Njėshmėria" apo "Njėsimi" dhe nėnkuptojnė tė njėjtėn gjė. Ja pra Llojet e Teuhidit me sqarrim, perkufizimi i tij dhe argumente Kuranore

kapitulli i parė
Devijimi i njerėzve

Nė kėtė kapitull ju keni qasje nė temėn mbi llojet e ndryshme tė Nifakut (hipokrizisė) dhe dallimin midis hipokrizisė sė madhe dhe asaj tė vogėl nėn titullin "Hipokrizia: pėrkufizimi dhe llojet e saj" me prova Kuranore dhe hadith profetik tė trajtuar nga Shejh Dr. Feuzan

kapitulli i dytė
Dija e Fshehtė (El-Gajb)

Me Dije tė Fshehtė nėnkuptohet ēdo gjė qė nuk mund tė njihet nga njerėzit, qoftė prej atyre gjėrave qė kanė ndodhur nė tė shkuarėn apo do tė ndodhin nė tė ardhmen. Vetėm Allahu ėshtė nė gjendje qė t'i dijė kėto gjėra:

"Thuaj: Askush, as nė qiell as nė tokė, nuk e di tė fshehtėn pėrveē Allahut." {27:65}


kapitulli i tretė
Dashuria pėr Profetin dhe ndalimi i lavdėrimit tė tij mė tepėr se ē'duhet

Dashuria pėr Profetin dhe ndalimi i lavdėrimit tė tij mė tepėr se ē'duhet. Nė rradhė tė parė muslimani, ka pėr detyrė qė tė dojė Allahun e Madhėruar mė tepėr se ēdo gjė tjetėr, pasi Ai ėshtė Krijuesi i gjithēkaje, mirėsitė e tė Cilit pėrfshijnė tė gjitha krijesat. Kjo dashuri konsiderohet njė nga adhurimet mė tė mėdha, ndaj dhe Allahu i Madhėruar thotė:

"… Dhe ata qė besojnė e duan Allahun mė tepėr se ēdo gjė tjetėr." {1:165}

Sqarim rreth temės sė bidatit dhe llojeve tė tij

kapitulli i katėrt
Bidati: Pėrkufizimi dhe llojet e tij

Tė gjitha llojet e bidateve nė fe janė tė ndaluara (haram), sepse Profeti (paqja qoftė mbi tė) ka thėnė: "Kini kujdes nga gjėrat e reja (nė fe), sepse ēdo gjė e re ėshtė bidat e ēdo bidat ėshtė humbje." "Ēdo vepėr qė nuk i pėrket fesė sonė ėshtė e refuzuar." Nga kėto hadithe mund tė kuptohet se tė gjitha bidatet nė besim dhe nė adhurime janė tė ndaluara, por nuk duhet tė harrojmė se ky ndalim nuk ėshtė i njėllojtė pėr tė gjitha bidatet, por ėshtė nė varėsi tė llojit tė bidatit.

Website kitab-teuhid.com publikon permbajtjen e librit tė dijetarit tė madhė me titullė Njėsimi i Allahut.