Kthehu ne hyrje te faqes Kitabu Teuhid.
Sqarim rreth temės sė bidatit dhe llojeve tė tij

Vėrejtje: Disa njerėz janė tė mendimit se bidatet ndahen nė bidate tė mira dhe bidate tė kėqija. Ky mendim ėshtė krejtėsisht i gabuar.

Pėrmbledhje e artikullit
Bidati : Pėrkufizimi dhe llojet e tij
nga Shejh Feuzan.

Ky artikull eshte tema e parė ne kapitullin e katert te librit Kitabu Teuhid apo Libri i Teuhidit.

Kjo pėrmbajtje diskuton konceptin e bidatit nė islam, duke filluar me shpjegimin e ēfarė ėshtė saktėsisht njė bidat. Njė bidat pėrcaktohet si ēdo inovacion ose inovacion qė nuk ekzistonte mė parė nė fenė e Allahut.

Artikulli pėrmend se bidat mund tė klasifikohen nė dy kategori kryesore:

  1. 1- Nė grupin e parė hyjnė bidatet qė kanė tė bėjnė me jetėn e pėrditshme tė njerėzve siē janė, fjala vjen, shpikjet e ndryshme shkencore nė fusha tė ndryshme tė jetės. Kėto lloj bidatesh janė tė lejuara.Bidatet qė lidhen me jetėn e pėrditshme: Kjo pėrfshin inovacione nė fusha si shkenca dhe teknologjia, qė janė zakonisht tė lejuara.
  2. 2- Bidatet qė lidhen me fenė: Kėto konsiderohen si tė ndaluara, pasi ato ndryshojnė ose shtojnė praktikat e besimit pa bazė nė islam.

Pėrfshihen besime tė gabuara ose modifikime tė veprimeve tė adhurimit. Teksti gjithashtu identifikon lloje tė ndryshme tė bidateve qė lidhen me adhurimin, duke pėrfshirė ato qė nuk kanė asnjė bazė nė islam, ato qė shtojnė elemente nė veprime tė adhurimit tė lejuara, ato qė modifikojnė veprime tė adhurimit tė lejuara nė mėnyrė tė ndaluar dhe ato qė caktojnė momente specifike pėr veprime tė adhurimit tė cilat nuk janė tė pėrcaktuara nė islam.

Pėrmbajtja pėrfundon duke theksuar se tė gjitha bidatet konsiderohen tė ndaluara nė islam, pasi profeti Muhammed (Alejhi ue selam) ka paralajmėruar se ēdo inovacion nė fushėn e fesė ėshtė njė humbje.

Nė temėn e definicionit e bidatit dhe llojet e tij tregohet se megjithėse disa njerėz mund tė sugjerojnė se ka "bidate tė mira", ky mendim ėshtė krejtėsisht i gabuar. Pėrqendrimi ėshtė nė hadithin e Umerit, i cili kishte parasysh bidatin nga pikėpamja gjuhėsore dhe jo fetare.

Ndjekni kėtė link pėr tė lexuar artikullin e plotė
'Bidati: Pėrkufizimi dhe llojet e tij' nga libri 'Kitab Teuhid' nga Dr. Feuzan El-Feuzan


Temat e kapitullit 4:
Bidatet

Website kitab-teuhid.com publikon permbajtjen e librit tė dijetarit tė madhė me titullė Njėsimi i Allahut.